Podłoga drewniana lita czy warstwowa?

Wykańczanie domu lub mieszkania wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Nie chodzi tu wyłącznie o ostateczny wygląd czy estetykę. Chodzi o połączenie estetyki i funkcjonalności wybranych rozwiązań. Wśród wspomnianych decyzji pojawia się więc również ta, która dotyczy odpowiedniej podłogi. Jaki materiał będzie zastosowany? Jak będzie wyglądała? Nawet jeżeli decyzja padnie na drewno, to i tak na tym nie kończą się dylematy. Na podłodze mają znaleźć się panele czy drewno? Drewno lite czy warstwowe? Cechy i porównanie litego i warstwowego znajdziecie w tym artykule.

Podłoga drewniana lita

Podłoga drewniana lita wykonana jest z jednego elementu drewna. W jego przekroju znaleźć można spód, część pióro wpustu, oraz na warstwę górną, wierzchnią, użytkową. Zazwyczaj taka deska ma grubość od 5 mm do 7 mm. W praktyce oznacza to, że można ją cyklinować około 3 – 4 razy. Biorąc pod uwagę, że cyklinowanie należy wykonywać co 10 – 15 lat, niektórzy zalecają nawet co 20 lat, to deska taka może starczyć nawet do 100 lat. Naturalnie, jej jakość znacznie spadnie jeżeli pojawią się głębokie wgniecenia i rysy, ślady po szpilkach, odbarwienia spowodowane żywnością i substancjami chemicznymi. Jeżeli pojawią się tego rodzaju uszkodzenia, podłogę należy wycyklinować wcześniej, a to sprawi, że jej grubość się zmniejszy i czas jej przydatności również będzie krótszy.

Warto również zwrócić uwagę na to, że deska drewniana lita bardzo intensywnie pracuje pod wpływem warunków atmosferycznych. Jeżeli w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym znacząco spada wilgotność powietrza, trzeba się liczyć z tym, że deska zacznie się zsychać. Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że wchłania wilgoć z otoczenia, ale gdy w otoczeniu jest jej bardzo mało, to ją oddaje. Jeżeli więc w sezonie grzewczym powietrze jest osuszane, deski oddają swoją wilgotność i zaczynają się kurczyć.

Do położenia podłogi najlepiej wybrać deski, które mają około 12 cm szerokości, maksymalnie 14 cm, jeżeli warunki klimatyczne w domu są bardzo kontrolowane. Dlaczego ta szerokość jest tak ważna? W czasie zsychania podłoga kurczy się wyłącznie w szerz. Nie skróci się ani o milimetr, ale o tyle może stać się węższa. To powoduje powstanie nieestetycznych szpar, w których gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. Zastosowanie zbyt szerokich desek może sprawić, że powstaną również duże szpary, a to będzie jeszcze gorzej wyglądało.

Nie zawsze jednak powietrze w mieszkaniu jest osuszone. Niekiedy, szczególnie gdy notuje się duże opady deszczu, w pomieszczeniu może być znacznie bardziej wilgotno niż normalnie. W takiej sytuacji deska lita pobiera tę wilgoć i wchłania. To powoduje, że pęcznieje i pręży się. Może dojść do zapierania jej o ściany i wyłódkowania. To znacznie poważniejszy problem niż rozsychanie, ponieważ szpary można wypełnić poprzez odpowiednie procedury rozpęczniania drewna. W przypadku jego nadmiernego wyprężenia trudno jest sytuację naprawić. Podłoga drewniana lita, która się wyłódkowała jest praktycznie zniszczona i nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Jeżeli jednak wybór pada na tego rodzaju rozwiązania, to trzeba pamiętać o zachowaniu w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności. Najlepsze wartości to między 45% a 60%. Przy takich warunkach klimatycznych, podłoga dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd i łatwiej utrzymać jej jakość.

Podłoga drewniana warstwowa

Podłoga drewniana warstwowa to nieco inna odmiana podłogi drewnianej. Każdy pojedynczy element zbudowany jest z dwóch warstw. Na wierzch znajduje się drewno szlachetne. Spodnia warstwa to sklejka wodoodporna prasowana krzyżowo.

Warstwa drewna szlachetnego ma grubość 4 – 6 mm. Co daje możliwość przeprowadzenia maksymalnie 2 – 3 cyklinowań. To nieco mniej, niż w przypadku drewna litego. W efekcie taka podłoga starcza też na nieci krótszy czas (10 – 20 lat mniej).

Spodnia krzyżowa warstwa ułożona jest tak, ze 1 mm sprasowany jest wzdłuż i 1 mm w poprzek. Taka konstrukcja powoduje, że deska jest znacznie bardziej odporna na działanie wilgoci. Nawet jeżeli jakaś jej warstwa się rozsycha wzdłuż, to włókna ułożone w poprzek i tak nie pozwolą się jej skurczyć.

Jakie skutki niesie to ze sobą? Deska warstwowa jest bezpieczniejsza, stabilniejsza i mniej podatna na działanie wilgoci.

Co ważne, taka deska może mieć nawet szerokość 40 cm. Jest to możliwe z uwagi na krzyżowy układ włókien, które trzymają jej kształt i szerokość i zapobiegają ewentualnym zmianom. Nie pojawiają się więc szczeliny i deska może być szeroka.

Podsumowując, obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Deska lita może być nieco więcej razy cyklinowana, a przez to starczy również na dłuższy czas. Deska warstwowa starcza na krócej i mniej razy można ją cyklinować, jest jednak odporniejsza na działanie wilgoci i dużo lepiej trzyma się podłoża.

Wybór odpowiedniego produktu staje się więc kwestią głównie ceny i własnych preferencji – czy ważniejsza jest możliwość cyklinowania czy przyczepność do podłoża.