Podłoga drewniana lita wykonana jest z jednego elementu drewna. W jego przekroju znaleźć można spód, część pióro wpustu, oraz na warstwę górną, wierzchnią, użytkową. Zazwyczaj taka deska ma grubość od 5 mm do 7 mm. W praktyce oznacza to, że można ją cyklinować około 3 – 4 razy. Biorąc pod uwagę, że cyklinowanie należy wykonywać co 10 – 15 lat, niektórzy zalecają nawet co 20 lat, to deska taka może starczyć nawet do 100 lat. Naturalnie, jej jakość znacznie spadnie jeżeli pojawią się głębokie wgniecenia i rysy, ślady po szpilkach, odbarwienia spowodowane żywnością i substancjami chemicznymi. Jeżeli pojawią się tego rodzaju uszkodzenia, podłogę należy wycyklinować wcześniej, a to sprawi, że jej grubość się zmniejszy i czas jej przydatności również będzie krótszy.
Warto również zwrócić uwagę na to, że deska drewniana lita bardzo intensywnie pracuje pod wpływem warunków atmosferycznych. Jeżeli w domu lub mieszkaniu w sezonie grzewczym znacząco spada wilgotność powietrza, trzeba się liczyć z tym, że deska zacznie się zsychać. Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że wchłania wilgoć z otoczenia, ale gdy w otoczeniu jest jej bardzo mało, to ją oddaje. Jeżeli więc w sezonie grzewczym powietrze jest osuszane, deski oddają swoją wilgotność i zaczynają się kurczyć.
Do położenia podłogi najlepiej wybrać deski, które mają około 12 cm szerokości, maksymalnie 14 cm, jeżeli warunki klimatyczne w domu są bardzo kontrolowane. Dlaczego ta szerokość jest tak ważna? W czasie zsychania podłoga kurczy się wyłącznie w szerz. Nie skróci się ani o milimetr, ale o tyle może stać się węższa. To powoduje powstanie nieestetycznych szpar, w których gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. Zastosowanie zbyt szerokich desek może sprawić, że powstaną również duże szpary, a to będzie jeszcze gorzej wyglądało.
Nie zawsze jednak powietrze w mieszkaniu jest osuszone. Niekiedy, szczególnie gdy notuje się duże opady deszczu, w pomieszczeniu może być znacznie bardziej wilgotno niż normalnie. W takiej sytuacji deska lita pobiera tę wilgoć i wchłania. To powoduje, że pęcznieje i pręży się. Może dojść do zapierania jej o ściany i wyłódkowania. To znacznie poważniejszy problem niż rozsychanie, ponieważ szpary można wypełnić poprzez odpowiednie procedury rozpęczniania drewna. W przypadku jego nadmiernego wyprężenia trudno jest sytuację naprawić. Podłoga drewniana lita, która się wyłódkowała jest praktycznie zniszczona i nie nadaje się do dalszego użytkowania.
Jeżeli jednak wybór pada na tego rodzaju rozwiązania, to trzeba pamiętać o zachowaniu w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności. Najlepsze wartości to między 45% a 60%. Przy takich warunkach klimatycznych, podłoga dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd i łatwiej utrzymać jej jakość.